Kaşların düşmesi ve alnın kırışması, cildin genç görünümünü estetik olarak bozan, yaşlanmanın ilk belirtileridir. Düşük kaşlar ve kırışık bir alın yüze yorgun bir ifade verir ve kişinin sosyal hayatını etkileyebilir. Alın germe ameliyatı, ilerleyen yaşla birlikte düşen kaşları ve bunlara bağlı olarak alın bölgesinde oluşan kırışıklıkları giderme amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat yüze daha canlı, daha diri bir ifade kazandırmayı amaçlar.

Alın germe ameliyatına nasıl karar verilir?
Alın germe ameliyatına karar verme sürecinde, plastik cerrahınızla yapacağınız görüşme önem taşır. Doktorunuz yüzünüzün biçimi, derinizin ve saçlı derinizin yapısını inceleyecek, sağlık sorunlarınız olup olmadığını araştıracak, size en uygun yöntemi belirleyecektir.

Alın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Alın germe ameliyatı, bir cerrah tarafından ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyatta genel anestezi kullanılması nedeniyle, kişiler ameliyattan önce bir anestezi uzmanı tarafından muayene edilir ve gerekli tetkikler yapılır. Alın germe ameliyatı saçlı deri içinden açılan kesilerle yapılır, bu yöntem aynı zamanda ameliyat sonrasında ameliyat izlerinin belli olmamasını sağlar. Ardından alındaki fazla deri alınır ve kırışıklıklara neden olan kaslar zayıflatılır. Başarı oranı yüksek, sık yapılan bir estetik ameliyattır.

Alın germe ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Ameliyat sonrasında alında morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu morlukları ve şişlikleri azaltmak için başı yüksekte tutmak ve soğuk kompresler faydalı olacaktır.

Alın germe ameliyatı ne kadar sürmektedir?
Ortalama 1-1,5 saat sürmektedir.

Alın germe ameliyatı sonrasında hemen sosyal hayatıma dönebilir miyim?
Alın germe ameliyatı sonrasında, ilk 3-4 gün şişlik ve morluklarınız, hafif ağrılarınız olabilir, bu ağrılar ağrı kesicilerle dengelenebilir. Pansuman ve kontrollerinizin ardından 4. günden sonra işinize gidebilir, sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Alın germe ameliyatı hangi durumlarda yapılır?
Alın germe ameliyatı ile alın bölgesindeki yaşınızı belli eden çizgilerden pratik bir şekilde kurtulabilir ve kaşlarınızla ilgili estetik sorunları çözebilirsiniz. Ayrıca alın germe ameliyatı alınlarında çöküntü olan ya da profil bozukluğu olan hastalar için de iyi bir çözüm olabilir.