Yaşlanma süreci ve yerçekimi etkisi cildimizde elastikiyet kaybı ve deri altı dokusunun azalmasına yol açar. Bacaklarda bu durum uyluk iç kısmındaki bacak derisinin bollaşması olarak gözlemlenebilir. Bu bollaşmanın sebeplerinden biri de sık kilo alıp verme ve hamileliktir. İç uyluk derisi vücudun birçok bölgesindeki deriye göre daha ince ve daha az elastiktir. Bu nedenle cildimizde bollaşma ilk bu bölgede görülebilir. Bacaklardaki bollaşma birçok kişi için özgüveni zedeleyen yaşlanma belirtilerinin başında gelir ve bacak germe müdahalesi ile etkin bir şekilde giderilebilir. Çoğu zaman liposuction uygulaması ile kombine olarak uygulananiç uyluk germe ameliyatı, estetik gelişme beklenen birçok vakada ya da kilo kaybı sonrasında uygun bir müdahaledir.

Bacak germe ameliyatına nasıl karar verilir?
Bu operasyon ciltte kilo alıp vermeye bağlı gevşeme yaşayan, yaş nedeniyle cildinde elastikiyet kaybı yaşayan kişiler için uygundur. Bacak bölgesinde, bölgesel yağlanma sorunu yaşayan kişilerde bu işlem liposucion (yağ alma) işlemi ile kombine edilerek yapılabilir ve hastanın çok daha ince ve diri bir bedene sahip olması sağlanır.

Bacak germe ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilir?
Operasyondan 2 gün sonra duş alınmasına izin verilir. Bir ay boyunca özel bir korse ilk bir hafta boyunca varis çorabı kullanılır. İlk günler yatarken ve otururken bacaklar kalp seviyesinden yukarıda tutulmaya çalışılır. Dikiş alınması gerekmez ve spor aktivitelerine 4-6 hafta sonra izin verilir.

Bacağın diğer bölümleri de gerilebilir mi?
Ciddi kilo veren kişilerde, sarkmalar sadece bacak uyluk derisi değil bacağın genelinde görülebilir. Bu durumlarda bacak ile birlikte, kalça ve sırt derisinin de toparlanması gerekebilir. Karın germe ameliyatındaki iz kalçaların yanına ve arkasına doğru uzatılarak bu bölgelerdeki fazlalıklar gerdirilir. Bu işlemler yapılırken, uyluk ön ve arka yüzündeki deride de gerilme sağlanır.

Bacak germe ameliyatı sonrası günlük yaşantıma ne kadar sürede dönerim?
Operasyon sonrası hastanın bir gece hastenede konaklaması uygundur. Hasta 2-3 gün sonra banyo yapabilir. 7-10 gün sonra normal yaşantısına dönebilir.