Boyun germe operasyonu daha iyi bir boyun açısı sağlamak ve çene altında toplanan fazla deriyi germek amaçlı yapılan bir ameliyattır. Kişide yapılacak analiz sonucuna göre çene altından yapılan küçük bir kesiyle ya da kulak arkasına yerleşen bir kesiyle fazla deri toplanır ve hasta daha estetik ve genç bir görünüm kazanır. Yaşlanma, genetik faktörler ve yerçekimi zamanla derimizde gevşemeler oluşturur. Oluşan bollaşma ve sarkma nedeniyle, boyunla çene arasındaki açı kaybolur. Kilolu kişilerde ise bu bollaşmaya ek olarak çene altında “gıdı” denilen bölgedeki yağlanma da bu görüntüye eklenir. Yüz ovalini bozan bu değişim, kişilerin yaşlı görünmesine yol açar. Boyun yüzün bir parçasıdır bu nedenle boyundaki bollaşma ve kırışıklıklar kişilerin yüz estetiğini doğrudan etkiler. Boyun germe, yüz ve boyun derisindeki bollaşma ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesini amaçlar.

Boyun estetiği ameliyatına nasıl karar verilir?
Boyun germe ameliyatına gerek olup olmadığına ve ameliyat için hangi tekniğin uygulanacağına ameliyat öncesi yapılacak muayene ile karar verilir. Hastanın beklentileri ve ameliyatın verebileceği sonuçlar karşılaştırılır ve ameliyat planlanır.

Boyun germe ve liposuction işlemi aynı anda yapılır mı?
Boyun germe operasyonu, gıdı bölgesinde yağlanması olan ve sarkma yaşayan hastalar için liposuction operasyonu ile kombine edilerek uygulanabilir. Bu operasyon sayesinde kişi özellikle yan profiline kavis vermiş olur ve ön profilden bakıldığında ise uzun yüz hattını toparlamış olur. Daha genç bir görünüme kavuşur.

Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekir mi?
Operasyon genelde genel anestezi adı altında gerçekleştirilir ve ameliyat sonrası hastanın bir gece hastanede konaklaması uygundur. Ameliyat sonrasında 2-3 hafta kadar boyun bandajı kullanılır.