Burun ameliyatları hem estetik hem de fonksiyonel amaçlarla yapılır ve ülkemizde estetik ameliyatlar arasında en fazla tercih edilen ameliyatlardan biridir. Ameliyatın amacı burun deformitelerinin düzeltilmesi, buruna doğal estetik bir görünüm kazandırılması ve nefes alma problemlerinin çözülmesi olarak belirlenebilir. Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı olarak adlandırılan ameliyat, estetik amaçlarla yapılan ameliyat sırasında nefes alma problemlerinin de ortadan kaldırılmasını amaçlar. Ayrıca kaza, darbe, yaralanmalar sonucu oluşan burun eğrilikleri, kırıklar, çatlaklar ve şekil bozuklukları da burun estetiği operasyonları ile giderilebilir.

Burun estetiği ameliyatına nasıl karar verilir?
Burun estetiği, burnunun görünümünden memnun olmayan kişilere uygulanır. Kaza ve çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşan hasarların onarımı için de burun estetiği ameliyatı uygulanabilir. Estetik burun ameliyatının ilk adımında hasta doktor tarafından muayene edilir. Hasta şikayetini ve isteğini doktora aktarır ve burundaki problemler doktor tarafından saptanır. Muayenenin ardından burun için nasıl bir estetik iyileştirme yapılabileceğine karar verilir. Hastanın yüz tipi, kilosu, yüz hatları, göz ve çene mesafesi nasıl bir burun yapısının uygun olacağı konusunda etkilidir. Özel yazılımlar sayesinde, kişinin yüz tipine uygun burun tipi bilgisayar ekranında görüntülenir ve nihai karar verilir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Burun estetiği ameliyatlarında açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntem vardır. Açık ameliyat tekniği cerrahın uygulamayı görerek yapmasına imkân tanır ve burnun orta kıkırdağına müdahale edilmesini kolaylaştırır. Bu nedenle daha çok tercih edilmektedir. Seçilen teknik ne olursa olsun, ameliyat öncesinde muayenede kararlaştırılan değişiklikler yapılır. Kemerli kemiklerin düzeltilmesi, burun ucu uzunsa törpülenmesi burun içi öğelerin düzeltilmesi, burun sırtı eğri ise kıkırdakların revize edilmesi, orantısızlıkların düzeltilmesi, burun ucunun yukarı kaldırılması, gerekirse enjeksiyon yapılarak hacim kazandırılması en çok tercih edilen uygulamalardır. Karar verilen iyileştirmeler yapıldıktan sonra kesiler kapatılır ve operasyon sona erer.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında neler yapılır?
Burun estetiği ameliyatının sonrası ameliyat aşaması kadar önemlidir. Hastanın ilk önceliği sabırlı olmak ve burun iyileşene kadar burun bölgesini korumak olmalıdır. Bunun yanında, burun pansumanı düzenli olarak yaptırılmalı, ağrı kesici, iltihap, ödem önleyici, nefes açıcı gibi ilaçlar doktor tarafından verildiği şekilde kullanılmalı, yüz üstü yatılmamalı, bir süre spor yapılmamalıdır.

Burun estetiği ameliyatı kimlere uygulanabilir?
Burun estetiği ameliyatı, genel anestezi almasına bir engel olmayan, sağlık durumunda bir değişim, olumsuzluk yaşamayan kişilere yapılabilir. Hastanın ameliyat için uygunluğu muayene sırasında tespit edilir.

Burun estetiği ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?
Yapılan burun estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcıdır. Eğer istenirse, dokular kendini yeniledikten sonra revize etme operasyonları yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?
Burun estetiği ameliyatları genelde 1-2 saat sürmektedir.

Hasta sosyal/çalışma hayatına ne zaman döner?
Burun estetiği ameliyatında hasta, aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında ağrı kesici ilaçlarla geçirilebilecek hafif bir ağrı olabilir. Gerekli ise birkaç gün için tampon konur. Göz çevresindeki çok belirgin ödem ve morluk olması beklenmez, ortaya çıkarsa dahi göz çevresindeki morarmalar, ameliyattan sonraki günlerde azalır. Bu morluklar 1-2 hafta içinde tamamen kaybolur. Burundaki şişlik, yavaş bir şekilde geriler. Sigara kullananların şişlikleri daha yavaş gerilediği, iyileşme ve nefes alma sorunları daha çok ortaya çıkabileceği için ameliyat öncesinde ve sonrasında sigara içilmesi tavsiye edilmez. Baş hafifçe yukarıda yatmak ve gözlere soğuk kompres uygulamak morarma ve şişmeyi azaltması açısından önerilir. Burun alçısı ise genellikle ortalama bir hafta içinde doktor tarafından çıkartılır. Alçının daha uzun tutulduğu durumlar da olabilir.