AĞZIMDAKİ GRİ DOLGULARI DEĞİŞTİRMELİ MİYİM?

Yapılacak periyodik diş muayenelerinde eski dolguların da kontrolü yapılmalıdır. Bu sırada kenar uyumunu kaybetmiş, kırılmış, altında çürük oluşmuş dolguların tespit edilip değiştirilmesi gerekir. Bunun için ağrı ve hassasiyet olması beklenmemelidir. Amalgam dolgular da aynı şekilde kontrol edilmelidir. Diş renginde –özellikle gülüş çizgisi içindeki dişlerde- koyulaşmaya sebep olduysa, estetiği bozuyorsa ve daha önemlisi altında çürük oluştuysa, uyumunu kaybettiyse mutlaka değiştirilmelidir. Artık porselen ve kompozit dolgular ile estetik, sağlığa hiçbir zararı olmayan hem de dayanıklı dolgular yapılabildiği için tercih edilmektedir.

BEYAZ DOLGU MU YOKSA GRİ DOLGU MU DAHA SAĞLIKLIDIR?

Amalgam ( gri dolgular) uzun yıllar boyunca diş hekimliğinde çürük tedavisinde çok iyi hizmet görmüştür. Amalgam dolgular cıva, gümüş, bakır ve kalay karışımıdır. Amalgam dolgular kompozit ve porselen dolgu materyallerindeki hızlı ve olumlu gelişim nedeniyle artık pek tercih edilmemektedirler.

Kompozit ve porselen dolgular estetik açıdan başarılı, sağlık ve dayanıklılık açısından da oldukça gelişmiştirler. Ayrıca bonding adı verilen özel bir yapıştırıcı ile dişe tutunabildiklerinden dişte amalgam dolgulardaki gibi gereksiz madde kaybı oluşturulmaz. Bu nedenle de beyaz dolgular tercih edilir.

ADEZİV ( BONDİNG) SİSTEM NEDİR?

Adeziv (bonding) sistemi, dişin rengini ve şeklini değiştirmek, büyütmek veya bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişte madde kaybı oluşturmadan estetik bir görünüm sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Koruyucu diş hekimliğinin gelişiminin sonucunda oluşan estetik, hızlı ve ucuz bir yöntemdir. Bu sistemde mikrofil partiküller içeren kompozit dolgular kullanılarak ön dişlerdeki kırıklar, diastemalar ( ön dişler arasındaki boşluklar) kolayca düzeltilebilir, dişlerin boyu estetik amaçlarla uzatılabilir.

ADEZİV UYGULAMASI SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ, TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Çoğu zaman anesteziye bile gerek kalmadan ağrısız bir şekilde uygulanır. Bu işlem çoğu zaman tek seanstan oluşur ve kısa bir süre içerisinde tatmin edici bir sonuç elde edilir.

ADEZİV UYGULANMIŞ DİŞLERİN BAKIMI NASILDIR, ZAMANLA RENK DEĞİŞTİRİRLER Mİ?

Bu uygulamadan sonra çok sert şeyler yememeye özen gösterilmelidir. Bunun dışında ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. İyi bir uygulama sırasında yüzey pürüzlülüğü cilalama ile minimuma indirilir. Bu da lekelerin oluşumunu engeller. Sigara, çay, kahve gibi lekelenmeler ise rutin kontrollerde giderilir.

PORSELEN DOLGU ( INLAY-ONLAY) NEDİR?

Çürük ve kırık nedeniyle doğal dişin çiğneme yüzeyinin yarısından fazlası zarar gördüyse tercih edilen restorasyonlardır. Bu uygulama dolgu ile kron arasında kalan bir çözümdür. Onlayler inlaylere göre daha geniş doku kaybında kullanılırlar. Özel döküm yapılabilen porselenler ile laboratuarda hazırlanırlar. Bu porselenler estetik açıdan dişe çok uyumludur ve çiğneme kuvvetlerine çok dayanıklıdırlar.

PORSELEN DOLGU (INLAY-ONLAY) UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Genel olarak 2 seansta tamamlanır. İlk olarak dişteki eski dolgu veya çürük temizlenerek kavite düzenlenir. Bu hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve bu ölçü laboratuara yollanır. Bu sırada dişe geçici bir dolgu koyularak beklenir. 2. seansta ise laboratuardan gelen onlay – inlayin dişe olan uyumu, rengi, yüksekliği kontrol edilir ve gerekirse düzeltmeler yapılır. Eğer sorun yoksa özel yapıştırıcı ile yapıştırılır, sorun var ise bir seans daha gerekebilir.

PORSELEN DOLGU (INLAY-ONLAY) AVANTAJLARI NELERDİR?

Kaplama yapılırkenkinin aksine kesim yapılmadığı ve yalnızca çürük temizlendiği için dişte madde kaybı önlenir. Porselenden yapıldıkları için zamanla renkleşme olmaz. Çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklıdırlar. Estetiktirler ve yapılırken 2 seans yeterlidir. Porselen yüzeyleri cilalı olduğu için gıda artıkları yapışmaz, hijyeniktirler. Bunlar porselen oldukları için, kompozit uygulamasından sonra yaşanabilen sıcak-soğuk hassasiyetleri oluşmaz, tekrar çürüme görülmez.Porselen dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu maddedir.Doku uyumu çok yüksektir.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Maliyeti kompozit dolgulara göre yüksektir.