DİŞ ESTETİĞİ

Diş görünümü ve gülüşümüz ışıldayan noktasıdır. Dişlerin görünümünden memnun olmayan insanların sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Göz alıcı bir gülümseme kişilerin özgüvenini arttırır.

Diş görünümdeki bozukluklar, diş aralarındaki geniş boşluklar veya koyu renkli dişler gibi problemler gülüşünüzü olumsuz yönde etkiler. Daha önce yapılmış rengi ve uyumu bozulmuş kaplamalar, koyu renkli dolgular ve diş eti problemleri hem sağlık acısından hem de görünüş estetiğini kötü yönde etkiler.

Diş Estetiğinde Sıklıkla Uygulanan Yöntem Lamina ( Yaprak ) Porselen

Lamina nedir ?

· Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan çok ince porselen yaprakcıklardır.

Lamina avantajları nelerdir?

• Dişten çok az doku kaldırıldığı için (0.3-0.5mm) yapılabilecek en korumacı tedavidir.

• Tedavi süresi kısadır, iki veya üç seansta yepyeni bir gülüşe kavuşulabilinir.

• Yapısal özelliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemez.

• Renk değiştirmez .

• Dişlerin dile bakan yüzeyleri orijinal diş yüzeyi olduğu için dil herhangi bir yabancılık çekmez.

• İstenilen renk, boyut ve şekilde hazırlanabilir.

• Yüksek teknoloji ürünü porselenler oldukları için kırılma ve aşınmaya karşı büyük direnç gösterirler.

Dental İmplant

İmplant eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

Dental implant hangi durumlarda yapılır ?

• Tek diş eksikliklerinde, boşluğa komşu dişlerin küçültülerek sabit protez desteği olarak kullanılmasının arzu edilmediği durumlarda,

• Çenenin en arkasındaki dişlerin olmadığı dolayısı ile sabit protez yapılamayan durumlarda, hareketli protez yapımının arzu edilmediği durumlarda,

• Tamamen dişsiz çenelerde, çene kemiğinin silikleşmesi sonucu total protez kullanımının zorlaştığı hatta imkansızlaştığı durumlarda protezin ağız içerisinde oynamasının sonlandırılması amacı ile kullanılırlar.

Dijital Diş Hekimliği

Teknolojinin diş hekimliğine uyarlanması ile son yıllarda duymaya başladığımız bir kavramdır.

Hastaya porselen dolgu, porselen kaplama, porselen lamina gibi işlemler yapılması gerektiği durumlarda eski sistem hastadan silikon ölçü almak yerine 3 boyutlu dijital kamera ile dişlerin video görüntüsü alınır. Bilgisayardaki özel yazılım ile bu görüntüleri bir ölçü gibi yorumlayıp dişlerin kalıbını oluşturur ve 3 boyutlu olarak yapılması gereken porseleni dizayn eder. Dizayn bittiğinde önceden hazırlanmış olan porselen kalıplardan kazıma yöntemi ile porselen diş oluşturulur. Cilalama işlemi sonrasında porselen dolgu yada porselen kaplama yapışmaya hazır durumdadır.

Eskiden bu süreç hasta için 2 seans ve 4-5 gün iken, bu yöntem ile tek diş için 2 saate kadar inmiş durumdadır. Bu da hem hekim hem hasta için çok önemli bir zaman kazancına olanak sağlamaktadır.

Diş Beyazlatma

Dişlerin yapısında bulunan mikroskobik boşluklar nedeniyle sigara, çay, kahve veya aldığımız besinler dişlerimizin koyulaşmasına ve renk değişmesine neden olur. Dişlere herhangi bir zararı olmayan beyazlatma işlemi birkaç seans sürmektedir. Hasta özel bir yöntemle evde veya işyerinde beyazlatma işlemine devam edebilir. Dişler yaş, yapı ve ilk rengine göre 2-3 ton beyazlamaktadır.

.