Ameliyatsız estetik işlemleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de yüz dolgusu işlemidir. Bu kadar çok tercih edilmesinin altında yatan sebeplerden biri uygulamanın çok basit olması diğeri de çok etkin sonuçlar yaratmasıdır. Yüz dolguları geçici ve kalıcı olarak ikiye ayrılır. Geçici dolgular içeriklerinde bulunan hyalüronik asit sebebiyle zaman içinde erirler, kalıcı dolgular ise günümüzde pek tercih edilmemektedirler.

Yüz dolgusu neden yapılır?
Cildimiz yıllar içinde elastikiyetini kaybeder, özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüz dolgusu, yaşlanma ve cildin yıpranmasının yol açtığı yüzdeki yorgun ifadeyi giderir ve kısa sürede cilde daha genç bir görünüm sağlar. Ayrıca ciltteki derin yara izleri ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilir.

Yüz dolgusu uygulaması nasıl etkili olur?
Yüz dolgusu, ciltte kırışıklık ve sarkmaların bulunduğu bölümün altındaki derinin çöküklüğünü gidermek için yapılır. Dolgu, yüze uygulandığı alanda dolgunluk sağlar ve bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır ya da kaybolur. Dolgu maddesinin uygulandığı bölgede kolajen üretimini artırıcı etkisi de olabilir.

Yüz dolgusu uygulaması nasıl yapılır?
Dolgu maddesi işlemin uygulanacağı bölgeye ince bir iğne yardımı ile enjekte edilir. Dolgu enjeksiyonu 15-20 dakika kadar sürer ve sonucu hemen gözlemlenebilir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir.

Yüz dolgusu uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
Yüz dolgusundan sonra ağır sporlara iki gün ara vermek gerekir. Geceleri sırt üstü yatmak ve aşırı sıcak banyo yapmamak önemlidir. İşlemden sonra buz uygulamak faydalı olacaktır.

Yüz dolgusu uygulamasının yan etkileri nelerdir?
Özellikle ileri yaşlardaki bireylerde damarlar daha zayıf olduğu için morluklar daha kolay oluşmaktadır. Yüz dolgusu uygulama alanında şişlik, kızarıklık ve morluklar oluşabilir. Bu yan etkiler kısa bir sürede gerileyerek yok olur. İşlemden önce parasetamol dışındaki ağrı kesiciler ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.