Yüzün estetik güzelliğini tamamlayan en önemli parçalarından biri de dudaklardır. Aynı burun gibi dudaklar da yüzün tam ortasında bulunmaları nedeniyle çok dikkat çekerler. Dolgun ve diri dudaklar her zaman çekiciliğin simgesi olarak kabul edilmiştir. Bazı kişilerin dudak yapısı ince ve belirsiz bir görünüme sahiptir, bunun yanında yaşımızın ilerlemesiyle dudaklar diriliğini ve dolgunluğunu kaybedebilir. Dudak estetiği uygulamasında, dudaklarını doğallığını kaybetmeden kalınlaştırılması ve daha belirgin hale getirilmesi amaçlanır. Dudak estetiği cerrahi bir operasyon yapılmadan dolgu maddeleri kullanılarak yapılabileceği gibi, cerrahi yöntemlerle de yapılabilir. Bu yöntemlere kişinin dudaklarının durumuna ve tercihlere göre karar verilir. Bunun dışında bir de dudakta normalden fazla kalınlık olması durumunda da inceltme ya da küçültme şeklinde dudak estetiği yapılabilir.

Dudak estetiği için hangi yöntemler uygulanır?
Dudak estetiği operasyonları kişinin durumuna göre cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler kullanılarak yapılabilir. Cerrahi olmayan yöntemler dolgu maddeleri kullanılarak yapılır ve en sık uygulanan yöntemlerdir. Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit ya da kişinin kendi yağ dokusu kullanılabilir. Cerrahi yöntemler kullanılarak yapılan dudak kalınlaştırma işleminde vücudun bir bölgesinden alınan doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak estetiği, dolgu maddeleriyle yapılana göre daha kalıcıdır ve lokal anestezi uygulanarak yapılır.

Anestezi yöntemi ve süresi ne kadardır?
Cerrahi operasyonlarda genelde lokal anestezi uygulanır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda anestezi kullanılmayabilir.

İyileşme süreci ne kadar zaman alır?
Dudaklarımız kan dolaşımın fazla olduğu noktalardan biridir. Bu nedenle operasyon sonunda morarma ve şişme durumlarının görülmesi beklenir. 7-10 günlük bir süre içinde morarma ve şişmeler yok olacaktır.

Dudak inceltme işlemi nasıl yapılır?
Dudak estetiği sadece dudakları kalınlaştırmak için yapılmaz. Bazen aşırı kalın olan dudakların küçültülmesi amacıyla inceltme operasyonu da yapılabilir. Bu operasyonda kalın olan dudağın mukozasından elips şeklindeki bir parça yağ dokularıyla birlikte çıkarılır ve dikiş izlerinin görünmeyeceği bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır.