Genital estetik ameliyatları, kadınların vajina-vulva bölgesinde meydana gelen ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının düzeltilmesini amaçlayan ameliyatlardır. Bu bölge ile ilgili sorunlar çok rahat konuşulmasa da psikolojik olarak evlilik hayatını etkilemekte, çiftler arasındaki iletişimi engellemektedir. Kadının cinsel organını estetik bulmaması, kadınlarda yanlış anlaşılma, utanç, çekingenlik gibi duyguları tetikleyebilmekte, cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir. Bu tip sosyal problemlere yol açabilen vajinal estetik bozuklukları, genital estetik yöntemleriyle giderilebilerek, arzu edilen görünüme kavuşabilmektedir.

Genital estetik ameliyatı nasıl yapılır?
Genital bölgedeki estetik deformasyonlar, sorunun bulunduğu bölgeye göre seçilen yöntemlerle düzeltilir. Genellikle uygulanan ameliyatlar, iç dudakların küçültülmesi, dış dudak estetiği, pubis estetiği ve vajina estetiğidir.

İç dudakların küçültülmesi ameliyatı nasıl yapılır?
Kimi kadınlarda vajina iç dudakları normalden büyük ya da sarkık olabilir. Labioplasti adı verilen bu ameliyat bu tür rahatsızlıkları olanlara en sık uygulanan genital estetik ameliyatıdır. Lokal anestezi altında 30 dakikada gerçekleştirilebilen bu işlem için küçük dudaklar uyuşturulduktan sonra iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde küçültülür. Kendiliğinden eriyen dikişlerle ameliyat tamamlanır.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci nasıldır?
İç dudakların küçültülmesi ameliyatı 30 dakika sürer, hastalar 1-2 saat içinde hastaneden ayrılabilir. Operasyonun ardından evde kullanılmak üzere, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Hastalar, 24 saat sonra duş alabilir, iş hayatına ertesi gün dönebilirler. Spor aktivitelerinin en erken 1 hafta sonra yapılması gereklidir. Dikişler 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden düşer, bunun ardından cinsel hayata geri dönülebilir.

Dış dudak estetiği ameliyatı nedir?
Özellikle zayıf hastalarda, yaşlanmanın da etkisiyle dış dudaklar dolgunluğunu kaybeder. Klitoris iç ve dış dudaklar tarafından örtülemez ve estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Aşırı kilolu veya kilo alıp vermiş hastalarda da dış dudaklarda hacim fazlası veya sarkıklık meydana gelebilir. Bu durumu gidermek için, dış dudak estetiği ameliyatı tercih edilebilir.

Dış dudak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Dış dudaklara dolgunluklarını yeniden kazandırmak için, vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ, dış dudakların içine enjekte edilir. Ameliyat lokal anesteziyle yapılır ve çoğu zaman dikiş gerektirmez. Hasta ameliyattan 1 hafta sonra cinsel yaşantısına dönebilir. Büyük ve/veya sarkıklık olan hastalarda liposuction ve/veya cerrahi müdahale ile hacim küçültülür ve sarkıklık giderilir.

Pubis estetiği nedir?
Pubis, göbeğin altındaki çıkıntılı bölümdür. Yaşın ilerlemesi ile birlikte, bu bölüm sert ve gergin görünümünü kaybeder ve sarkık, içi boş ve çıkıntılı bir hale gelebilir. Bu bölgede en sık rastlanan şikâyet bölgenin yağlanmasıdır. Yağlanma ile ilgili şikâyetler bu bölgeye uygulanan liposuction işlemi ile giderilebilir. Pubis bölgesinde sarkma olan durumlarda, fazla derinin çıkarılması ve bölgenin asılması yöntemi uygulanabilir. Bu ameliyat sezeryan izi benzeri bir iz bırakır ve lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta ameliyatın ardından 2 gün içinde normal hayatına döner.