Yüzdeki yaşlanma, 30’lu yaşlarda alın ve kaşlarda sarkma ile başlar. Bu durum göz kapağı derisinin bollaşmasına sebep olur. Kişinin yaşı ilerledikçe, üst göz kapağındaki kaslar incelir ve derideki bolluk daha da artar. Alt göz kapağında ise yaş ilerledikçe yanaktaki yağ dokusu ye çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkmaya başlar. Bu durum alt göz kapağı derisinde incelme ve kazayağı denilen çizgilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ, kas, deri dokusunun çıkarılmasıyla, göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış, içe veya dışa dönmüş göz kapakları, torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin daha genç ve dinç bir görünüme kavuşması sağlanır.

Göz kapağı estetiği operasyonu öncesinde neler yapılır?
Cerrahi müdahalenin planlanması için operasyon önce bir göz fonksiyonları muayenesi yapılır. Doktorunuz sizi, ameliyat tekniği, ilaç kullanımı, sigara ve alkolün cerrahiye olan etkileri konusunda bilgilendirir.

Göz kapağı operasyonunda neler yapılır?
Göz kapağı estetiği, her kapak için 20-30 dakika gibi kısa bir zaman alır. Deri altındaki kas dokusu, yağ torbaları ve dokuların fazlalıkları çıkartılır.
Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?
Göz kapağı operasyonu bittikten sonra gözünüze göz kapaklarınızı örten bantlar takılır. Bu bantlar görmenizi engellemez. Göz çevresine ödemi engellemek için buz soğuk kompres yapılır. Tüm bu önlemlere rağmen göz çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar 3. günden sonra azalmaya başlar. İşlem sonrası ilk saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde hafif sızıntı, hafif kanamalar görülebilir. İşlem sonrası, başın bir yastık vasıtasıyla yüksekte tutulması ödemin azalmasını sağlar. 3. günden itibaren göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve ortalama 7-10. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bantlar alındığında makyajla gizlenebilecek bir morluk ve şişlik olabilir. Hasta ağır sporlardan, solaryum, sauna ve güneş banyosu gibi uygulamalardan 6 hafta boyunca uzak durmalıdır.

Estetik göz kapağı ameliyatında anestezi şekli nasıldır?
Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılırken, alt göz kapağı ameliyatı sıklıkla genel anestezi altında yapılmaktadır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı?
Üst göz kapağının kıvrımında ve alt göz kapağında kirpiklerin altında, ince pembe bir çizgi ilk haftalarda dikkat çekebilir. Uzun dönemde bu çizgiler gözle görünmez hale gelir.