Karın kasları, hamilelik, sürekli kilo alıp verme gibi sebeplerle esneyebilir, deri sarkabilir ve üzerinde çatlaklar oluşabilir. Derimizin esneme ve sarkmadan sonra toparlanma becerisi genetik faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte karın bölgesindeki sarkmalar diyet ve egzersizle de düzelme göstermezler bu nedenle karın germe ameliyatı bu bollukları gidermek için uygulanabilecek en etkili çözümdür. Deri ve derialtı yağ dokusunun çıkarılması ve kasların sıkılaştırılması amaçlanarak uygulanan Karın germe ameliyatı, karın bölgesi sarkıklığında ciddi bir düzelme sağlayabilir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?
Karın germe karın bölgesinde fazla deri ve yağın alınması amaçlı yapılan bir ameliyattır. Özellikle hamilelik ya da çok fazla kilo kaybı sonrasında oluşan sarkık deri spor ya da başka medikal estetik uygulamalarla tedavi edilemediğinden bu kişilerde hayal edilen düz karın görünümüne karın germe ameliyatıyla ulaşılabilir. Karın germe operasyonunda, iç çamaşırı içerisinde kalacak gizli dikişler kullanılır ve operasyon izin görünmeyeceği şekilde yapılır.

Karın germe ameliyatına nasıl karar verilir?
Karın germe ameliyatı öncesinde estetik cerrahınızın yapacağı muayenede, karın bölgenizdeki yağ miktarı ve yerleşimi, deri sarkıklığı ve derinin kalitesi değerlendirilir. Ameliyat sonucu ile ilgili beklentiler konuşulur. Estetik cerrahınızı, daha önceden geçirdiğiniz rahatsızlıklar, ameliyatlar ve kötü alışkanlıklarınız konusunda bilgilendirmelisiniz. Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi tipi, kaç gün hastanede kalacağınız gibi bilgiler muayene sonrasında estetik cerrahınız tarafından size verilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası
Karın germe ameliyatı sonrasında hastanede kalma süreniz genelde 1 gecedir, kullanılan lastik drenler ameliyatın ertesi günü çıkarılır. Dikişlerin tamamı cilt altında gizlenir ve alınacak dikişiniz olmaz. Ameliyat sonrası günlerde şişlik ve ağrı olabilir. Bu ağrı doktor kontrolünde kullanacağınız ağrı kesicilerle dengelenir. İşinize 2-4 hafta içinde dönebilisiniz. Yara izleri ilk 3-6 ay pembe renkteyken, 9’uncu aydan itibaren düzleşecek ve solacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalabilir miyim?
Karın germe ameliyatı yaptırmak hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Karın germe ameliyatından sonra ilk bir yılda hamile kalınması önerilmez.

Karın germe ve yağ aldırma birlikte yapılabilir mi?
Karın germe ameliyatı sırasında, karındaki yağlar da kombine olarak alınabilir. Bunun için genellikle liposuction tekniği uygulanır.

Karın germe ameliyatından sonra bir daha ameliyat olmak gerekir mi?
Karın germe ameliyatı bir kere yapılır ve rutin olarak ameliyatı tekrarlamak gerekmez. Fakat hasta eğer ameliyat sonrasında aşırı kilo alıp verir ya da bir doğum geçirirse, karın derisi tekrar gevşeyebilir.