Kulakların görünümü yüz estetiği açısından önemlidir. Bazı toplumlarda güzellik göstergesi olarak görülse de özellikle çocuklarda dalga geçilme, dışlanma gibi durumları ortaya çıkarabilir. Şekil bozukluğu dışında bir rahatsızlığı olmayan bir çocuğun bu durumu 6 yaşından itibaren yapılabilecek bir operasyonla düzeltilebilir. Bu yaşta yapılan bir operasyon çocuk psikolojik olarak durumun farkında olmadığı için sorunu erkenden çözecektir. Kepçe kulak estetiği risk taşıyan bir müdahale değildir ve erişkinlerde de kepçe kulak düzeltme ameliyatının hiçbir sakıncası yoktur.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Kepçe kulak estetiği ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir ve sonrasında hastanede kalmayı gerektirmez. Kesikler kulak arkasından yapılır ve kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek, kulak arkasındaki saçlı deriye doğru yaklaştırılır.

Ameliyat sonrası süreç nasıl nasıldır?
Ameliyat sonrasında her iki kulağın da üzerine baskı yapacak bir sargı uygulanır. Ameliyat sonrasında olabilecek ağrılar için ağrı kesici ilaçlar yeterlidir. Ameliyattan bir gün sonra sargı açılır, 3-4 hafta süreyle tenisçi bandı denilen bandı kulaklarının üzerine gelecek şekilde kullanır.

Operasyon sonrasında çalışma/sosyal hayatıma ne zaman dönebilirim?
Kulaktaki şişlik ve kızarıklık 3-5 gün içinde düzelecektir. Yapılan operasyon duymayı etkilemez ve iyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak estetiği ameliyatları iz bırakmaması ve kısa sürede iyileşmesi açısından, olumlu etkisini hastanın hayatına çok hızlı yansıtan ameliyatlardır.

Kepçe kulak operasyonundan sonra kulak eski haline döner mi?
Doğru teknikle yapılan bir kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulağın eski haline dönme olasılığı çok düşüktür.

Ameliyatta ağrı hisseder miyim?
Kulak estetiği ameliyatı lokal anestezi ile yapıldığı için ağrısızdır. Ameliyat sonrasındaki ağrılar da ağrı kesiciler ile hafifletilebilir.