Vücut estetiği ile ilgili en sık rastlanan sorunlardan biri de kol derisinin sarkmasıdır. Geçen yılların ve yerçekiminin etkisiyle, derimiz elastikiyetini kaybeder ve deri altı yağ dokusu azalır. Genetik, fazla kilo alıp-verme, fazla güneşe maruz kalma gibi etkenler de deri altı dokusundaki gevşemeyi daha fazla artırır. Bu durum, üst kolun arka ve iç yüzünden dirseğe doğru olan deride sarkma yaratır. Kol germe ameliyatı bu tip sarkmalar için sık kullanılan etkin bir çözümdür.

Kol neden sarkar?
Kol sarkmalarında problemler hastadan hastaya değişim göstermektedir. Yaşlanma, hızlı kilo alıp verme, en öncelikli nedenlerdir. Kolun üst tarafında arka ve iç kısımlarındaki sarkıklıklar genellikle yağ birikimleri ve deri sarkması şeklinde ortaya çıkar. Zira bu bölgede deri ve derialtı dokusu daha gevşektir.

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır?
Kol germe estetiği, deri fazlalığını çıkarma ve yağ alma gibi iki farklı teknikle yapılır. Kişilerin ihtiyaçlarına göre iki yöntem aynı anda da uygulanabilir. Operasyon dirsek noktasından koltuk altına kadar olan bölge için yapılır. O bölgede oluşan kol sarkmaları düzenlenir. Eğer kol sarkması fazla değilse, koltuk altı bölgesinden yapılan küçük bir kesi ile kolu gererek operasyon tamamlanabilir.

Nasıl planlanır?
Kişilerde kilo alıp vermeye bağlı bir deri gevşemesi varsa derinin kalınlığı fazla olabilir. Böyle durumlarda önce liposuction işlemi uygulanır ve hemen ardından bol olan derinin cerrahi müdahale ile alınması sağlanır. Birçok kişide deri bolluğu dirseğe dek devam eden bir torbalanma şeklindedir. Böyle durumlarda koltuk altından dirseğe dek uzayan kolun arka iç kısmında kol germe ameliyatı yapılır.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi
Kol germe estetiği genel anesteziyle yapılır. Bu nedenle hasta ameliyattan en az 3 gün önce aspirin gibi kanı sulandıran ilaçların alımını kesmelidir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası
Kimi durumlarda, kol germe ameliyatından sonra sıvı birikimlerini engellemek için bölgeye dren denilen lastik borular konulabilir. Bunlar ameliyattan 2-3 gün sonra alınırlar. Ameliyat ardından bölgede oluşabilecek şişme ve ödemi azaltmak için baskılı bandaj uygulaması yapılır. İyileşme dönemi kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir ama 1 hafta içinde tamamen iyileşmeniz mümkündür.