Egzersiz ve diyete direnç gösteren fazla yağlar vücudun her bölgesinde bulunabilir. Liposuction, bölgesel olarak biriken yağların vücuttan alınarak vücudun şekillendirilmesine yönelik bir operasyondur. Kilo verme yöntemi değildir. Liposuction operasyonu çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Günümüzde lazer, ultrasonik lipoliz ve radyofrekans lipoliz ile geleneksel liposuctiondan daha fazlası vaat edilebilmektedir. En çok liposuction yapılan bölgeler karın ve bel çevresi, kalçalar, uyluk iç ve dış yanı, boyun, üst kol gibi bölgesel yağlanmalara açık bölgelerdir. Bu işlem sayesinde kişi orantısız vücut hatlarından kurtulabilir ve normal hayatına da hızla dönebilir.

Liposuction nasıl yapılır?
Liposuction yapılacak olan hastanın öncelikle vücudunda işlem yapılacak bölgeler belirlenir. Ardından özel kalemlerle vücuda orantısız görünüm veren bölgeler işaretlenir ve çizimler yapılır. Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre lokal veya anestezi kullanılabilir. Gerekiyorsa lazer, ultrasonik dalgalar ya da radyo frekans dalgalar kullanılarak eritilir ve 0.5 cm’lik küçük bir delikle vücuttan alınması sağlanır. Bu küçük deliklerin iyileşme döneminin sonunda belirgin bir iz kalmaz. Operasyon süresi bölge değişikliğine göre değişmektedir.

Liposuction uygulaması sonrasında vücudumda büyük bir değişiklik olur mu?
Liposuction uygulaması sonrası vücudunuzda gözle görülür değişiklikler olur. Belirlenen bölgelerin inceldiği ve şekillendiği hemen fark edilir. 3 ayın sonunda vücut hatlarınız son halini alır.

Liposuction uygulamasından sonra sosyal/çalışma hayatıma hemen dönebilir miyim?
İşlemin uygulandığı bölgeye giydirilen ince korseler giysilerden belli olmamaktadır. Liposuction uygulanan bölgenin genişliğine ve sayısına göre 1- 4 gün içerisinde çalışma hayatınıza dönebilir

Liposuction kimlere uygulanabilir?
Liposuction bölgesel yağlanma sorunu yaşayan, aşırı kilosu olmayan ve deri elastikiyeti iyi olan kişiler için idealdir. Kilolu hastalara da uygulanabilir fakat bu beraberinde germe operasyonunu da getirebilir. Liposuction’ın kilo verme operasyonu olarak değil bölgesel incelme ve vücut şekillendirmede çok iyi sonuç veren bir işlem olduğu bilinmelidir.