Meme estetiği kadın güzelliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin artırılması için yapılan meme büyütme operasyonu tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebeplerinden biri de ameliyatın bireyin görünüşünde bir değişime neden olup, bireyin kendine güvenini artırmasıdır. Meme büyütme ameliyatında memenin hemen arkasına yerleştirilen meme protezleri ile meme çevresi ölçüsü birkaç sütyen ölçüsü artırılabilir. Hastanın eğer sarkıklıkla ilgili bir şikayeti varsa, meme protezi ile memeler büyütülürken aynı anda meme dikleştirme de yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?
Günümüzde meme büyütme için yaygın olarak kullanılan en güvenilir yöntem protez kullanılarak yapılan meme büyütme ameliyatlarıdır. Ameliyat öncesi yapılan muayenede hastanın beklentileri ve hastanın mevcut meme dokusu değerlendirilir ve hastanın ameliyat için uygun bir aday olup olmadığına, ameliyatta kullanılacak protezin tipi ve büyüklüğüne, protezin yerleştirileceği alan ve yapılacak kesinin yerine karar verilir. Meme büyütme ameliyatlarında, protezi yerleştirmek üzere yapılan kesi meme altı çizgisi hizası (en sık kullanılan yöntem budur), meme başı altı veya koltuk altı çizgisi olmak üzere 3 farklı yerden yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Doktorunuzun tercihine göre ameliyattan sonra aynı gün eve dönebilir ya da bir gece hastanede kalabilirsiniz. Hastalar genelde birkaç gün içinde işlerine dönebilirler. İlk iki hafta her türlü sportif aktivitenin durdurulması ve ilk günlerde kolların yukarı kaldırılmaması önerilmektedir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ve emzirmek mümkün müdür?
Meme protezlerinin hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz. Ancak ameliyattan sonraki iyileşmenin tamamlanabilmesi için ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?
Meme büyütme ameliyatlarından sonra erken dönemde görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner. Kalıcı his kaybı görülme riski ise çok düşüktür.