Memeler dişiliğin simgesidir. Vücudunuzla uyumlu, dik ve diri memeler bir kadının güzelliğini tamamlar ve kendisine olan güvenini artırır. Memelerin şeklini kaybetmesi ve sarkması, zamanın etkisi, doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da kalıtsal nedenlere bağlıdır ve birçok kadın için bir hoşnutsuzluk kaynağıdır. Meme dikleştirme ameliyatı deri fazlalıklarının alınarak meme konturunu çevreleyen dokunun sıklaştırılması ve memelerin yeniden şekillendirilip dikleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl karar verilir?
Yaş, kilo alıp verme gibi nedenlerle meme dokusunda zamanla sarma oluşabilir. Bu durumda farklı ameliyat teknikleriyle meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Teknik tercihi doktor muayenesi sonrasında belirlenir. Memede aktif bir hastalığı olmayan, emzirme sonrasında en az 6 ay sürenin geçmiş olduğu tüm kadınlara meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında kişi daha diri ve dik meme görünümüne kavuşur.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde neler yapmak gerekir?
Doktorunuz meme dikleştirme ameliyatı öncesinde, sizden bir sağlık kontrolünden geçmenizi, ameliyat öncesinde sigara içmeyi bırakmanızı, kanı sulandıran aspirin gibi ilaçları almayı bırakmanızı isteyecektir. Ayrıca operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeniz gerektiği size hatırlatılacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?
Meme dikleştirme ameliyatı hastane koşullarında gerçekleştirilir. Kullanılacak tekniğe, meme büyüklüğü, biçimi, meme uçlarını çevreleyen kahverengi alanın büyüklüğü, sarkmanın derecesi ve cilt elastikiyetine bağlı olarak karar verilir. Seçilen teknik ne olursa olsun, meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, meme başı normal yerine getirilir ve fazla deri çıkartılır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası
Meme dikleştirme ameliyatı ortalama 2-3 saat sürer ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı oluşmaz. Oluşacak şişlikler 1 haftadan sonra inmeye başlar. Estetik dikiş uygulaması yapıldığından dikiş almaya gerek olmaz. Dikişler 10-12 gün içinde iyileşir. Ameliyat ertesinde memeler beklendiğinden daha dik ve yukarda dururlar. Meme kıvrımı 1 ay sonra doğal haline gelir. Hastalar 3-4 gün içerisinde işlerine dönebilir, 1 ay içinde spor yapmaya başlayabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar sarkıklık olur mu?
Meme dikleştirme genel olarak kalıcı ve başarılı sonuçlar verir. Kişilerin görüntüsünü ve ruh sağlıklarını düzeltmelerine yardım eder. Ameliyat sonrasındaki görüntü kalıcıdır fakat hamilelik, kilo değişiklikleri, emzirme gibi sebepler yeni sarkmalara neden olabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı silikon ile yapılabilir mi?
Eğer hastanın memelerinde bir sarkma varsa ve aynı zamanda hasta memelerinin büyümesini de istiyorsa, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatı aynı anda yapılabilir.