Kadınlarda meme dokusunun büyümesinin daha çok kalıtsal olduğu olduğu bilinmektedir. Hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi sebepler memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın artmasına yol açabilir. Gereğinden fazla büyüyen göğüsler kadınlarda hem estetik hem de boyun, sırt ve omuz ağrıları, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi, sütyen askısının omuzda yarattığı şekil bozukluğu gibi fiziksel rahatsızlıklar yaratabilir. Meme küçültme ameliyatında amaç, hastanın eşit büyüklükte ve formda göğüslere sahip olmasını sağlamak, bu konudaki estetik kaygıları ortadan kaldırmak ve fiziksel şikayetleri çözüme ulaştırmaktır.

İdeal meme tipi nasıl belirlenir?
Memelerin ne derece küçültüleceği, ameliyat öncesi yapılacak muayenede, boy, kilo ve vücut ölçüleri orantısına göre belirlenir. Memelerin ameliyat sonrası nasıl görüneceğinin planlaması yapılır. Her iki meme eşit boyutlarda ise genel bir küçültme işlemi uygulanır. İki meme arasında orantı farkı varsa ve küçük olan memenin boyutu normal ise iki meme eşitlenir ve boyutlar bu şekilde belirlenir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?
İşlemin nasıl yapılacağı, memenin ne derece küçültülüp nasıl şekillendirileceği belirlendiğinde hasta ameliyata hazırlanır ve genel anestezi uygulanır. Memeler cerrahın belirlediği yerlerde yapılacak kesilerle açılır ve fazla meme dokusu çıkartılır. Meme şekli revize edilir, meme başı olması gereken yere alınır ve kesiler dikilerek ameliyat sonlandırılır.

Meme küçültme operasyonu kaç yaşından itibaren yapılabilir?
Bu ameliyatın yapılabilmesi için memelerin gelişimini tamamlamış ve 6 aydır hiç büyüme göstermemiş olması gerekir. Bu nedenle tam ergenlik çağının bitiminde bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır. Meme küçültme ameliyatı yaptırmak isteyen hastalara genellikle 20 yaşından sonra söz konusu ameliyat yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hamilelik ve emzirme sakıncalı mıdır?
Meme küçültme ameliyatı sonrasında hamile kalıp doğum yapabilirsiniz. Doğum sonrasında ise sıklıkla emzirme ile ilgili herhangi bir problem yaşanması beklenmez.

Meme küçültme ameliyatı yaptırmalı mıyım?
Meme küçültme ameliyatları estetik sebeplerle olduğu kadar fiziksel problemlerden dolayı da çok başvurulan bir ameliyat şeklidir. Vücudunuzun taşıyabileceğinden büyük olan memeler, boyun, sırt, bel, omuz ağrıları yapar ve kamburluğa sebep olur. Ameliyat ve genel anestezi için bir engeli olmayan hastalarda meme küçültme ameliyatı ideal ve kalıcı bir yöntemdir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılan ve 2-3 saat arası süren bir ameliyattır. Operasyonun ardından hastaların genelde 1 gün hastanede kalması gerekir. Operasyon sonrasında içerdeki kan toplanmalarını boşaltan ince drenler ameliyat sonrasında 1. gün alınır. Memedeki morluklar 7-10 günde, şişlikler ise 6-8 haftada tamamen geçer. Memeler 5-6 ay içinde doğal görünümünü alır.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?
Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Çıkartılan dokuların yeniden büyümesi ve üremesi beklenemez.