Bu konuda birçok farkındalık kampanyası yapılmasına rağmen halen kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Bu hastalığı geçiren kadınlarda, memeden tümörlü dokunun alınması ya da bazen memenin tamamen alınması gerekebilir. Bu durum kişilerde kendini eksik hissetme ya da yeteri kadar kadınsı hissetmeme gibi travmatik sonuçları ortaya çıkarabilir. Kanserli hücre gelişmesi nedeniyle memenin bir kısmının ya da tamamının alınmasına masteknomi adı verilir. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları memenin alındığı masteknomi ameliyatı sırasında da yapılabilir ve kişilerin meme kaybının psikolojik etkisini atlatabilmeleri için faydalı olabilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı nasıl yapılır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı için uygulanan farklı teknikler vardır. Hastalar ve uzmanlar tarafından en çok tercih edilen yöntem masteknomi ameliyatı ile birlikte yapılan deri genişletilmesi yöntemidir. Bu, birden fazla aşaması olan bir ameliyattır. Bu uygulamada meme alındıktan sonra meme derisinin altına deri genişletici protez konulur. Ameliyattan sonra deri altına konulan bu proteze doktor tarafından tuzlu su enjekte edilir. Bu süreç haftalarca sürer ve deri istenildiği kadar büyüyene kadar bu işleme devam edilir. Deri yeteri kadar genişledikten sonra da ikinci bir ameliyatla geçici protez çıkarılır ve yerine kalıcı protez konulur. Flep rekonstrüksiyonu yönteminde ise vücudun bazı bölgelerinden alınan doku ile meme yeniden yapılır. Bazen bu dokunun altına protez konulabilir. Bu ameliyat da birden fazla aşaması olan bir ameliyattır. Deri genişletilmesi yöntemine göre iyileşme süreci daha uzun ve ameliyat izi daha fazladır. Flep rekonstrüksiyonunun en büyük avantajı memelere doğal bi görünüm vermesidir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı kimler için uygundur?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı göğsü alınan tüm hastalara uygulanabilen bir yöntem olsa da kanser dokusunun tamamen kaybolduğu hastalar meme rekonstrüksiyonu ameliyatı için daha uygundur.

Ameliyat sonrası beklentiler nasıl olmalıdır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı, kişilerin hem görünümlerinde hem de sosyal hayatlarında önemli değişiklikler yaratan bir ameliyattır. ABD’de yapılan bir araştırma meme rekonstrüksiyonu geçirmiş hastaların %98’inin aynı sorunla karşılaşsalar yine aynı ameliyatı olmak isteyeceklerini saptamıştır. Ameliyat sonrasında yeni yapılan meme dokusu, diğeri ile karşılaştırıldığında tamamen aynı şekil ve özelliklerde olmayabilir, bu küçük farklılıklar yalnızca sizin tarafınızdan algılanacaktır. Ameliyatın amacı mümkün olduğunca benzer bir sonuca ulaşmaktır.

Meme rekonstrüksiyonu sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve süresi kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterir. Meme protezi kullanılan uygulamalar 1-2 saat, hastanın kendi dokusunun kullanıldığı uygulamalar ise 4-10 saat arası sürebilmektedir. Meme protezi kullanıldığında hastanede yatış süresi 1-3 gün, hastanın kendi dokusunun kullanıldığı yöntemde ise 4-7 gündür. Operasyon sırasında, ameliyat alanındaki sıvı ve kan birikimini engellemek için yerleştirilen drenler 1-4 gün arasında çıkartılır. Silikon protez kullanılan durumda, günlük hayata dönüş birkaç gün içinde gerçekleşirken, hastanın kendi dokusunun kullanıldığı durumda 1 haftayı bulabilir. Hastalar ameliyat sonrasında 4-8 hafta süreyle ağır yükler kaldırmaktan, cinsel ilişki, araba kullanma gibi aktivitelerden kaçınmalıdır. Uzun vadede meme rekonstrüksiyonu sonrası oluşacak morluk, şişlik ve ağrılar hergeçen gün azalır ve bir süre sonra yok olur. Egzersiz ve hareketlere ne zaman başlayacağınız konusunda cerrahınızın tavsiyelerini dinleyiniz. Genel kural olarak, 3-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden ve ağır egzersizlerden kaçınmanız iyi olabilir.

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında başka ameliyatlara ihtiyaç duyulur mu?
Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları birkaç seansta tamamlanan ameliyatlardır. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatının ardından, flep revizyonu, meme dokusunu dikleştirme, meme küçültme, silikon protez yerleştirme gibi çeşitli ameliyatlar düşünülebilir. Ayrıca ister meme proteziyle ister hastanın kendi dokusuyla yapılsın, meme ucu ve areola dokusu tam bir meme görünümünde değildir. Meme ucu, çeşitli yöntemlerle oluşturulabilir fakat kimi hastalar sütyenin içini dolduran uygun büyüklükteki bir meme dokusunu yeterli bulmakta ve meme ucu oluşturulmasını gerekli görmemektedir.