Obezite, dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından biridir. Bu nedenle birçok ülkede obeziteye karşı bir savaş yürütülmekte, bireylerin daha sağlıklı ve belli kiloda olması için çeşitli programlar uygulanmaktadır. Ülkemizde de nüfusun yaklaşık %25’inin obezite problemi olduğu tahmin edilmektedir. Aşırı şişmanlık olarak tanımlanabilecek obezite kişilerin hayatını doğrudan etkilemesinin yanında kalp hastalıkları, diyabet gibi bir çok ciddi hastalığın da öncüsüdür ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Obezite tedavi yöntemi nasıl belirlenir?
Obezite, bölümümüze başvuran hastalar, beslenme, psikiyatri, fizik tedavi ve egzersiz danışmanlarımız tarafından değerlendirilir ve obezite sorununun altında yatan faktörler ortaya çıkartılır. Yeme alışkanlıkları, psikolojik faktörler, sağlık durumu gibi konular detaylı bir şekilde incelenir ve hastaya uygun bir tedavi programı belirlenir. Obezite için birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavi yöntemine karar verilirken, hedef kilo gerçekçi bir biçimde belirlenmelidir. Hastaların beslenme ve yaşama alışkanlıklarında gerekli değişiklikleri yapmak için gerekli motivasyona sahip olmaları önemlidir. Pek çok hastanın rehberlik desteğine ihtiyacı olur.

Obezite tedavi yaklaşımları nelerdir?
Obezite sorununun çözümünde, bireylere uygun bir şekilde programlanan diyet tedavileri, yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azaltması amacıyla egzersiz tedavisi, fazla ağırlık kazanımına neden olan olumsuz davranışları olumlu yöne çevirmek için uygulanan davranış değişikliği tedavisi, farmakolojik ve cerrahi tedavi seçenekleri kullanılabilir.

Davranış değişikliği tedavisi nedir?
Obezite tedavisinde, davranış değişikliği tedavisi olumlu davranışların pekiştirilmesi ve bir yaşam biçimi haline getirilmesini amaçlar. Bireyler bu tedaviyle kilo almalarına neden olan fazla yemek yeme ve fiziksel aktivite eksikliği ile ilgili olumsuz alışkanlıklarını olumluya dönüştürmeyi amaçlar.

Obezite tedavisiyle kaç kilo verilebilir?
Obezite tedavisiyle kilo verirken makul ve kabul edilebilir değer haftada 0,5 kg’ dur. Kilo kaybının yavaş yavaş gerçekleşmesi normaldir ve hedef, kilonun kalıcı olarak %10 oranında azaltılması olmalıdır. Gelişme çağındaki çocuklarda ise kilonun sabit kalması ve boydaki uzamanın kiloyu dengelemesi hedeflenmelidir.