Estetik bir kalça (popo) görüntüsü ve ince bir bel tüm kadınların hayalidir ve her zaman vücut estetiğimizin önemli bir parçası olmuştur. Ancak yaşlanma, genetik, yerçekimi, kilo alıp verme ve hamilelik gibi faktörler popo şeklinin ve kalça kavisinin istenen görüntüden uzaklaşmasına sebep olabilir. Poponun aşırı büyümesi, hacmini kaybederek düzleşmesi, sarkması, bel-popo kavisinin kaybolması en sık görülen problemlerdir. Kişilerin kalça yapısı güzel ise, egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme, estetik görünümün ortaya çıkarılmasında ve korunmasında yeterli olacaktır. Ancak kalça yapısı kalıtsal olarak istenmeyen bir şekildeyse popo kaldırma estetiği ile etkin bir sonuç elde edilebilir. Popo kaldırma estetiği birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına hastanın ihtiyacına ve durumuna bağlı olarak doktor muayenesinde karar verilir.

Popo kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?
Kalça şeklinin daha yüksek ve biçimli olması için, kullanılan yöntemlerden biri silikon protez ile dikleştirme yöntemidir. Bu yöntemde her iki popo kavisinin ortasındaki görünmeyen bir alana 5 cm’lik bir kesi açılır ve silikon protezleryerleştirilir. Bu protezler kasların içine yerleştirildiği için dışarıdan fark edilmeden popoyu şekillendirir ve dikleştirirler. Silikon protez yöntemi bazı durumlarda liposuction yöntemi ile birlikte de uygulanabilir. Popo sarkmasının fazla olduğu durumlarda ise popo dikleştirme ve popo germe ameliyatları birlikte uygulanır. Bu operasyonda, popo kavisinin üzerinden açılan kesi ile fazla deri alınır ve dikleştirme yapılır. Ameliyat izi bikini bölgesinin içinde saklanır.

Popo kaldırma estetiği sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?
Popo estetiği ameliyatı sonrasında hasta 1 gece hastanede yattıktan sonra taburcu olur. Ameliyat sonrasındaki birkaç gün hasta, hareket etmekte zorluk çekebilir, ağrıları olabilir. Ağrılar doktorunuzun vereceği, ağız yoluyla alacağınız ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Şişlik ve ödem oluşumunu azaltmak ve ameliyattan estetik olarak en iyi sonucu almak için, 3-4 hafta süreyle giyilecek bir korse kullanılır.

Popo kaldırma estetiği sonrasında oturup kalkmakta zorluk çeker miyim?
Popo kaldırma estetiği işlemi, oturma bölgesine yapılmadığından oturmanızda bir sakınca yoktur. Hasta yalnızca ameliyat sonrasındaki birkaç gün zorluk çeker.

Ameliyat sonrasında çabuk iyileşir miyim?
Ameliyat sonrasında 3. günden itibaren banyo yapmaya başlayabilir. 5. gün işinize dönebilir, 2. haftanın sonunda spor yapabilirsiniz. Oluşacak ödem ve morluklar ise yavaş yavaş azalarak 4. hafta sonrasında tamamen yok olur. Ameliyat sonrasında takılacak korseyi ise dört hafta boyunca yalnızca banyo yaparken çıkarmanız istenecektir.