PRP yöntemi; sarkma, kırışıklık, iz, akne izi ve saç tedavisinde tek başına ya da cildi yenileyen diğer yöntemlerle birlikte kullanılabilir.

PRP tedavisi nasıl yapılır?
PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen plazma, küçük iğneler yardımı ile cilt altına verilir. Fraksiyonel lazer, fraksiyonel radyofrekans, mikroiğneleme uygulamalarından sonra cilde PRP serumu sürülür. Açılan gözenekler nedeniyle PRP cilt tarafından kolayca emilir.

PRP ne sıklıkla yapılabilir?
PRP tedavisi 3-4 seans ve seanslar arasında 2-4 hafta aralıklarla yapılır. Uygulama yapıldıktan 3-6 ay sonra tekrarlanabilir.

PRP kimlere uygulanmaz?
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan, kan hastalığı olan, kanser öyküsü olan, uygulama yapılacak alanda infeksiyon ve iltihap olan, hamile ve emziren kişilere uygulama yapılmaz.

PRP uygulaması çok zaman alır mı?
PRP’nin hazırlanması kan alındıktan sonra yaklaşık 8-15 dk. sürmektedir. PRP’nin cilde uygulanması ise 10-20 dk. arasında zaman alır.

PRP uygulamasında acı hissedilir mi?
PRP uygulamasının öncesinde kullanılan bir anestezik krem ile cilt uyuşturulur. PRP küçük iğneler kullanılarak uygulandığı için çok fazla acı hissedilmez.

PRP tedavisinin sonuçları ne zaman görülür?
PRP tedavisinde, cilt renginde parlaklık, canlanma etkisi hemen görülse de, tedavinin sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması zaman alabilir. Bunun en büyük sebebi PRP tedavisinin cildin kendini yenileme esasına dayanmasıdır.

PRP uygulamasının yan etkileri nelerdir?
PRP uygulamasında yan etki beklenmez, çünkü uygulama kişinin kendi kanıyla yapılmaktadır. Ayrıca alerji riski de çok düşüktür.

PRP iş ve sosyal yaşamı etkiler mi?
PRP tedavisinin hemen sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Sosyal yaşamı engelleyebilecek bir görüntü oluşmaz. Bazen işlemin ertesi gününde, uygulama bölgesinde küçük ve geçici morluklar oluşabilir. İşlemden sonra soğuk uygulaması yapmak ve K vitaminli kremler kullanmak bu etkileri hafifletir. Ayrıca bu morluklar kapatıcı makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilir.

PRP tedavisinin etki süresi ne kadardır?
PRP tedavisinin cildinize yaptığı olumlu etki 3-6 ayda gerçekleşir ve 1-1,5 yıl devam eder.

PRP diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?
PRP, lazer, radyofrekans, ışık tedavileri, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemlerle bir arada uygulanabilir. Ayrıca bu yöntemlerin etkinliğini artırdığı ve iyileşme sürelerini kısalttığı bilinmektedir.

PRP işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?
Kişiler işlemle aynı gün sıcak banyo yapmamalı ve güneşten korunmalıdır.