Yüz germe ameliyatı, yüz ve boyun derisindeki sarkıkları ve varsa çene altı yağlanmayı ortadan kaldırmayı amaçlayan bir ameliyattır. Elmacık kemikleri ve yüzün bütün olarak gerilmesi için yapılır. Başka estetik işlemlerle birlikte kombine edilmesi hastanın daha genç ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Ameliyat hastanede ve bir anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Ortalama 2-2,5 saat sürer.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?
Kulak üzerindeki saçlı deriden başlayarak, kulak arkası saçlı deriye kadar devam eden cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır ve yüzde sarkmaya sebep olan yüz kaslarını içeren doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılır ve şakak, yanak ve çene bölgesindeki bollukların ortadan kaldırılması amaçlanır. Ameliyat esnasında ağız kenarındaki gülme çizgilerinin derinliği de azaltılır.

Yüz germe ameliyatı öncesinde neler yapılır?
Ameliyat öncesindeki muayenede, cerrahınızla ameliyattan beklentilerinizi konuşmak, süreci ve nasıl bir sonuç alacağınızı anlamak adına önemlidir. Ameliyat, hastane koşullarında ve genelde genel anesteziyle yapılır. Yüz germe ameliyatı ile birlikte başka bir uygulama yapılmayacaksa genelde aynı gün eve çıkmak mümkündür.

Yüz germe ameliyatından sonra iz kalır mı?
Yüz germe ameliyatı şakak bölgesinde saçlı deri içinde gizlenecek bir iz bırakır. Çene altı bölgesindeki yağların alınması için de 3-5 mm boyunda karşıdan görünmeyecek bir iz kalır. Beklenen sonuç tüm bu izlerin gizlenebilecek ve fark edilmeyecek şekilde olmasıdır.

Yüz Germe Operasyonu Sonrası
Yüz germe ameliyatının sonrasında komplikasyonları fazla değildir. Yüzde, şişlik, morluk gerginlik hissi olabilir. Kimi hastalar anesteziden etkilendiği için yüzde hafif asimetriler de görülebilir ancak bunlar geçicidir. Gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde bir pansuman yapılır ve bu pansuman en geç iki gün içinde alınır. Dikişleriniz ortalama 5-7 gün içinde alınır. Hasta bir hafta içinde işe dönebilir ve makyaj yapabilir. Ağır egzersizlerden kaçınmak ve yüzü dış darbelerden korumak önemlidir. Erkek hastalara 2-3 hafta sakal traşı olmamaları önerilir.

Tekrar yüz germe ameliyatı olmak gerekir mi?
Yüz germe ameliyatının etkileri yıllarca sürer, fakat yüz deriniz yaşlanmaya devam edeceği için oluşan gerginlik kalıcı değildir. 5-10 yıl içinde tekrar yüz germe ameliyatı olmak istenebilir.